FRANCO BUCARELLI

włoski pisarz i watykanista

 

Od przeszło pół wieku uważny obserwator wydarzeń w Watykanie.

Laureat wielu nagród prasowych włoskich i międzynarodowych. Odznaczony przez Kardynała Stanisława Dziwisza prestiżowym Złotym Medalem Jana Pawła II. W swej długiej karierze miał okazję przeprowadzić wywiady z 29 szefami państw oraz wieloma postaciami polityki i kultury światowego formatu. Dostąpił przywileju rozmawiania z sześcioma papieżami, poczynając od Jana XXIII, a na papieżu Franciszku kończąc. Jego szczególny kontakt z Janem Pawłem II zaowocował wywiadem telewizyjnym zaraz na początku pontyfikatu polskiego Papieża.

W Polsce wydał 7 książek Jemu poświęconych. Konsultant Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Dzięki wielomiesięcznym dyplomatycznym zabiegom Franco Bucarellego we Włoszech, w ekspozycji Muzeum w Wadowicach znalazł się pistolet Ali Agcy, użyty podczas zamachu 13.05.1981 r. na Placu Św. Piotra w Watykanie oraz oryginalne wyposażenie szpitalne papieskiego pokoju z rzymskiej Kliniki Agostino Gemelli.

Ostatnia jego książka, pt. „Pamiątki cierpienia Jana Pawła II” ukazała się 25 lipca br., wydana przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach i Wydawnictwo AA.

www.francobucarelli.it