MARCO LO RUSSO

włoski kompozytor i wirtuoz akordeonu

 

Marco Lo Russo aka Rouge wykonuje muzykę klasyczną, ambitny jazz i lekkie disco dance, a szczególnym uczuciem darzy tango. Tworzy także muzykę do spektakli teatralnych i filmów.

Jest laureatem prestiżowych nagród na włoskich i międzynarodowych konkursach, a jego wirtuozerią zachwycił się Maestro Ennio Morricone. Przez wiele lat współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, kompozytorem Nicola Piovanim, twórcą muzyki do filmu: „La vita è bella (Życie jest piękne)” oraz ze śpiewającą po francusku włoską wokalistką In-Grid, znaną z przeboju „Tu es foutu (Tu m’as promis…)”.

Włoski artysta zagrał ponad 2500 koncertów na całym świecie. Jego sceną są teatry, katedry, studia telewizyjne. Zagrał m.in. w Katedrze w Turynie, podczas wystawienia Całunu i w Bazylice Św. Piusa X w Lourdes i należy do nielicznego grona tych artystów, którzy mieli przywilej występować przed papieżem Benedyktem XVI.

Jako posiadacz dyplomów prestiżowych Szkół Muzycznych, m.in. Konserwatorium im. G. Rossiniego w Pesaro i Konserwatorium Św. Cecylii w Rzymie, swoją wiedzą dzieli się z młodzieżą w założonym przez siebie Centrum Szkolenia Marco Lo Russo Music Center w Sermonecie.  Wykłada również w Konserwatorium w Trapani na Sycylii.

Marco Lo Russo nagrał partię solową w utworze „Nostalgia i Ty”, który znalazł się na siódmym albumie Agnieszki Chrzanowskiej „Piosenki do mężczyzny”. Zagrał również w teledysku do tego utworu, zrealizowanym w Krakowie. Rok później artyści wystąpili razem w Bazylice Santa Maria in Aracoeli na Wzgórzu Kapitolińskim w Rzymie podczas światowej premiery koncertu ekumenicznego „La Casa Sulla Roccia / Dom na Skale”.

W 2016 r. Marco Lo Russo wziął udział w nagraniu utworu i teledysku Agnieszki Chrzanowskiej „Niebo ciągle nade mną”, promującym płytę „Dom na Skale –  Live in Wadowice”. Na stałe współpracuje z pianistą i aranżerem Giulio Vinci.

 

www.marcolorusso.com