MICHAŁ JEDYNAK

Manager kultury, producent telewizyjny i filmowy, dziennikarz

Przez ponad 22 lata mieszkał w Rzymie, a obecnie w Krakowie, gdzie prawie ćwierć wieku temu zdobył dyplom Konserwatora Zabytków Architektury. Właściciel firmy MIC-ART, zajmującej się managementem artystycznym oraz produkcją koncertową i filmowo-telewizyjną.

We Włoszech studiował historię sztuki na Uniwersytecie La Sapienza oraz nauki pedagogiczne i nauki komunikacji społecznej (specjalizacja radio-telewizja), na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Pasjonat architektury i historii Kościoła – pilot i przewodnik gości specjalnych w Wiecznym Mieście i w Watykanie.

Przez wiele lat udzielał się społecznie w środowisku polonijnym Włoch, kierując jednym z większych tamtejszych stowarzyszeń i organizując ważne dla wspólnoty polskiej wydarzenia kulturalne w czasach kiedy nie było jeszcze internetu i powszechnego dostępu do polskich programów telewizyjnych zagranicą.

Spiritus movens występów Natalii Kukulskiej przed Janem Pawłem II w 2001 i podczas wielkiego międzynarodowego telewizyjnego koncertu „Natale in Vaticano” w 2003.

W latach 2003-2013, jako producent telewizyjny jednego z głównych polskich kanałów informacyjnych, śledził z bliska największe wydarzenia trzech ostatnich pontyfikatów, poruszając się umiejętnie miedzy wozami satelitarnymi tv, stanowiskami ekip telewizyjnych, a zawiłymi meandrami watykańskich zwyczajów i korytarzy, takich instytucji jak Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Sekretariat Stanu Państwa Watykańskiego, Sala Prasowa Watykanu, lub Gabinet Burmistrza i Rady Miasta Rzymu. W Rzymie i w Watykanie realizował również dziennikarsko wywiady do telewizyjnych materiałów newsowych i reporterskich, w tym absolutnie pierwszy w historii telewizyjny wywiad Kard. Stanisława Dziwisza, przeprowadzony w  dniu jego nominacji na Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego i specjalny wywiad z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, zrealizowany w dniu wizyty Pary Prezydenckiej w Watykanie z okazji Kanonizacji św. Szymona z Lipnicy.

Współpracował również z Włochami w Polsce: z kanałem RETE 4 (Mediaset) przy realizacji programu „Vite Straordinarie: Giovanni Paolo II” i z kanałem RAI NEWS24 podczas produkcji specjalnego programu „Road to Rome”, realizowanego w Polsce i we Włoszech z okazji Kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Miłośnik Rzymu i Watykanu oraz projektów niemożliwych do zrealizowania. Ekipę filmową dokumentu „Jan Paweł II: Szukałem Was / Pellegrino vestito di bianco” (reż. J. Szmidt) wprowadził do Kaplicy Sykstyńskiej, na Kopułę Bazyliki św. Piotra i do Tajnych Archiwów Watykańskich. A w prywatnych apartamentach papieskich miał niezwykłą okazję organizować kinowy pokaz włoskiej wersji tego filmu dla papieża Benedykta XVI i jego gości specjalnych.

W Mediolanie ekipę jednego z seriali polskiej telewizji publicznej wprowadził do Galerii Wiktora Emanuela II, na plac przed mediolańską Katedrą i na nabrzeża słynnych mediolańskich Navigli, zaprojektowanych przez Leonardo Da Vinci.

W 2014 w Rzymie, na prestiżowym przeglądzie haute couture ALTA ROMA, kierowanym przez Silvię Fendi, zorganizował – we współpracy z Biancą Lami z rzymskiej Akademii Mody KOEFIA – pokaz młodych polskich projektantów „OFF FASHION IN ROME – L’AVANGUARDIA POLACCA IN PASSERELLA”.

Pomysłodawca światowej premiery włoskiego musicalu/opery „Karol Wojtyła – La Storia Vera”, w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, z udziałem NOA, izraelskiej artystki, kompozytorki muzyki do przedstawienia, oraz Profesor Haliny Kwiatkowskiej, aktorki Teatru Rapsodycznego, której to postać – koleżanki z ławy szkolnej młodego Karola Wojtyły – pojawiała się w treści i na scenie przedstawienia, odtwarzana przez popularną włoską aktorkę Barbarę di Bartolo. Gościem specjalnym wydarzenia był Kard. Stanisław Dziwisz, a gospodynią wieczoru Natalia Kukulska.  I choć niezwykle odważna włoska produkcja miała przeciwstawne sobie opinie – z jednej strony pełne zachwytu, a z drugiej ostrej krytyki – to premiera światowa dzieła, jaka odbyła się pod jego pieczą w Krakowie, była niezwykłym wydarzeniem. A sam pomysł wystawienia musicalu o Janie Pawle II zainspirował innych do stworzenia kolejnych produkcji musicalowych Jemu poświęconych.

Akredytowany przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, przeprowadził wywiady m.in. z Laurą Biagiotti, Raoulem Bovą, Andrea Bocellim, Montserrat Caballé, José Carrerasem, Glorią Estefan i Mirelle Mathieu.

Obecnie, od kilku już lat, jest managerem krakowskiej piosenkarki, aktorki, autorki muzyki i tekstów Agnieszki Chrzanowskiej i włoskiego wirtuoza akordeonu i kompozytora Marco Lo Russo.

Współautor scenariusza i producent koncertu „Dom na Skale / La Casa sulla Roccia”, którego premiera światowa odbyła się w 2014 na Kapitolu w Rzymie. W lipcu 2016 r. rejestracja koncertu ukazała się na płycie CD „Dom na Skale – Live in Wadowice”, wydanej przez Universal Music Polska, którą została objęta patronatem przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach i Włoski Instytut Kultury w Krakowie. Album dostępny jest także na największych cyfrowych platformach muzycznych.

Firma MIC-ART, której jest właścicielem, oprócz managementu artystycznego i produkcji koncertów, zajmuje sie również wsparciem produkcyjnym polskich ekip filmowych i telewizyjnych na terenie Włoch, tudzież ekip zagranicznych przygotowujących realizacje telewizyjne lub filmowe w Polsce.